Лоренцо Мусети влезе во историјата на тенисот

Младиот италијанец Лоренцо Мусети, денеска влезе во историјата на АТП тенисот, откако забележа уште една победа на домашниот турнирот во Сардинија, од категоријата 250. Мусети ќе игра 1/2 финале на еден АТП турнир, а тоа го прави најмлад играч во историјата на тенисот, кој е роден во 2002 година. Италијанецот до тука стигна без изгубен сет, откако ги победи Пабло Куевас, Андреа Пелигрино и Јаник Ханфман. За влез во финалето, ќе игра против србинот Ласло Џере, кој исто така оствари три победи со по 2:0. Тенискиот свет се надева дека…

РОЛАН ГАРОС 1/16: Вавринка и Беретини во аут, Надал и Ѓоковиќ сигурни

Грен Слем турнирот во Париз влезе во втората недела, а вчера и денеска беше комплетирано 1/16 финале. По едно големо изненадување во секој ден, а првите два носители не дозволија никакви изненадувања. ДЕН 1 Петокот започна со добар тренинг за Доминик Тим кој траеше 2 часа и 15 минути. Тој беше подобар од Каспер Руд со 6:4, 6:3 и 6:1. Тој во 1/8 финале игра со младиот французин, Иго Гастон кој со феноменална игра беше првото изненадување во оваа рунда. Гастон со 2:3 во сетови го победи искусниот Вавринка, кој…

ПЕТТИ ДЕН РГ: Крај за Шаповалов и Лајовиќ, Ѓоковиќ изгуби само 5 гема

Денеска беше комплетирана втората рунда на Ролан Гарос, па во наредните два дена, пред нас ќе ги имаме сите 16 дуели од трета рунда. Денот започна со изненадување бидејќи во 5 сета, натпреварувањето заврши за младиот, талентиран но многу лабилен тенисер – канаѓанецот Денис Шаповалов. Тој загуби од Роберто Карбаљес Баена во тешка и напорна борба која траеше скоро 5 часа. Шпанецот во третата рунда оди на одличниот Григор Димитров, кој е на 6/0 од првите два натпревари. Во истиот термин, сигурни победи остварија Фучович над Рамос и Монтеиро над…

ЧЕТВРТИ ДЕН РГ: Надал и Тим рутински, Мартинез со историски резултат

Среда – измина и третиот ден од главниот ждреб на Грен Слем турниот во Париз, легендарниот Ролан Гарос. Денот помина прилично во досадна атмосфера бидејќи скоро сите фаворити ја оправдаа улогата во своите натпревари. Првиот ден од втората рунда започна така што младиот квалификант Себастијан Корда, го победи Џон Изнер со 3:1 во сетови. Можеби за обложувачите ова е изненадување, но младиот американец има одличен турнир позади себе. Тој квалификациите ги заврши без изгубен сет, а во првата рунда со 3:1 го совлада Андрес Сепи, што не е мала работа.…

ТРЕТ ДЕН РГ: Циципас и Рубљов со пресврти, Џонсон освои само два гема

Стефанос Циципас и Андреј Рубљов, до своите победи во првата рунда од Ролан Гарос, стигнаа така што го свртеа резултатот во нивна полза кога беа во негатива од 2:0 во сетови. Искусниот Стив Џонсон пак, освои само неверојатни 2 гема против Карбаљес Баена. Денот започна со сигурни победи на Матео Беретини врз Васек Поспишил и Џорџ Харис против Алексеј Попјурин. Во исто време, победа од 3:1 оствари Кристијан Гарин, но и Марк Полманс, кој како аутсајдер во овој меч го победи Уго Имбер. Нешто подоцна, можеби не треба да се…

ВТОР ДЕН РГ: Испаднаа Крајиновиќ и Оже-Алијасим, маратон на Ѓустино и Муте

Вториот ден на Ролан Гарос е во завршна фаза и во глобала имаме очекувани резултати. Сепак, имаше и некои на кои тениските фанови не се надеваа, што е апсолутно нормално. Денот започна со рутинската победа на еден од главните фаворити за освојување на турнирот во Париз, Доминик Тим. Австриецот со само 10 изгубени гема дојде до лесна победа против Марин Чилиќ. Но, нешто подоцна, по вчерашниот пораз на Борна Чориќ, се случи уште едно големо изненадување – натпреварувањето го заврши младиот канадски талент, Феликс Оже-Алијасим. Тој загуби од јапонецот Јошихито…

Во изменети услови и нов термин, започна големиот Ролан Гарос

Започна Грен Слем турнирот на земјена подлога, големиот Ролан Гарос. Денеска од 11:00 часот, со првите три натпревари, па до 11.10.2020, на програмата ќе бидат интересните дуели од Париз. Новак Ѓоковиќ е носител во горниот дел од ждребот, а на другата страна стои Рафаел Надал. Тие своите први мечеви ги играат утре против Микел Имер, односно Игор Герасимов. Денеска турнирот со своите дуели го отворија домашниот Бенџамин Бонзи против Емил Росувуари, Себастијан Корда против ветеранот Андреас Сепи и младиот Јаник Синер кој својот меч од првата рунда го игра против…

АТП Хамбург: Циципас јури кон својата нова титула

АТП турнирот во Хамбург стигна до полуфиналните двобои, откако вчера се одиграа сите 4 натпревари од 1/4 финалната рунда. Во првиот меч, Андреј Рубљов со 2:0 во сетови (2:6,5:7) го совлада пргавиот шпанец, Роберто Баутиста Агут. Вториот носител на турнирот, гркот Стефанос Циципас се мачеше во првиот сет против Душан Лајовиќ, но успеа ја да оправда улогата на втор носител во Хамбург и победи со 7:6 и 6:2. Францускиот тенисер, Уго Имбер, во три сета беше совладан од Каспер Руд 5:7,6:3 и 6:1. На крајот од денот, Кристијан Гарин –…

(ВИДЕО) Фантастичен поен на Андреј Рубљов

Фантастичен поен од многу тешка позиција одигра русинот Андреј Рубљов, на денешниот дуел со Роберто Баутиста Агут. Поенот изгледаше веќе добиен за Агут, но рускиот тенисер не се откажа. Тој од средината на теренот кај основната линија, истрча скоро до крајот на теренот, па со бекхенд удар пласираше недостижна топка за шпанецот. Рубљов го доби натпреварот со 2:6, 5:7 и се пласираше во 1/2 финале од АТП Хамбург турнирот каде го чека подобриот од мечот Имбер-Руд, кој се игра во моментов.

(ВИДЕО) Александер Бублик со несекојдневен сервис го надитри противникот

23-годишниот казахстански тенисер, Александер Бублик, имаше успешен обид каде со сервис “под рака“ го надитри својот противник, Феликс Оже-Алијасим. За овој начин на сервирање, мислењата се поделени. Некои велат дека е сосема легитимно и на овој начин може да се види дали играчот спроти вас е секогаш целосно сконцентриран. Другите пак, велат дека ова не е спортски потег и треба да се казнува. Овој удар при сервирање е дозволен во тенисот, но не е секојдневна глетка. За Бублик, не е ни прв пат. Бублик го совлада Оже-Алијасим со 6:4,6:2 па…