Наоми Осака со пресврт до титула на УС Опен

Наоми Осака беше подобра во финалниот дуел од Викторија Азаренка, и со вкупни 1:6, 6:3 и 6:3 ја освои титулата на Грен Слем турнирот во Америка. Во првиот сет, доминантна беше Азаренка и со високи 1:6 замина на пауза. Но, во следните два, Осака изгледаше посконцентирано и имаше поголем број на винери отколку грешки. Изгледаше феноменално на теренот и имаше поголема желба од својата противничка да дојде до титулата. За 22 годишната Јапанка, ова е 3 Грен Слем титула, откако претходно во 2018 година го освои за прв пат УС…

Азаренка ја сруши изморената Вилијамс, ново финале со Осака

Викторија Азаренка со 2:1 во сетови ја победи Серена Вилијамс и закажа финале со Наоми Осака, која беше подобра од Брејди со 2:1. Фановите на тенисот се надеваат дека овој пат Осака ќе излезе на терен и ќе го одигра мечот, што не беше случај на претходниот турнир во Синсинати каде го предаде финалето на Азаренка. Вилијамс убедливо го доби првиот сет со 6:1, но потоа настапи Азаренка силно со пресврт два пати по 6:3. До вчерашниот дуел, Азаренка немаше добиено меч против Вилијамс, 10:0 во меѓусебни дуели. Но, на…