Трета по ред: Реал Мадрид го освои Супер Купот

Реал Мадрид го освои шпанскиот Супер Куп на АЦБ, откако во финалето го победи својот најголем ривал – Барселона. Натпреварот заврши со 72:67, па тимот од Марид во своите витрини го додаде третиот по ред пехар во оваа натпреварување. Составот на Пабло Ласо, натпреварот го отвори со 18:14 во првата четвртина, но на полувреме замина со 1 поен негатива. Во вториот дел, Реал Мадрид изгледаше малку посигурно па со 19:17 ја доби третата четвртина. На почетокот на последниот период, Барселона го презеде водството и имаше највисоки 6 поени разлика. Сепак,…

Миралем Пјаниќ пристигна на „Камп Ноу“

Триесет годишниот босански репрезентативец и поранешен играч на италијанскиот Јувентус, пред малку беше и официјално презентиран на стадионот на Барселона, „Камп Ноу“. Пјаниќ потпиша 4 годишен договор со шпанскиот гигант, па за платените 60 милиони евра, до 2024 година ќе настапува за овој клуб. Од него се очекува да го засили средниот ред и да донесе искуство во тимот. Тој во 4 одиграни сезони во Јувентус, забележа 178 настапи, постигна 22 гола и додаде 41 асистенција. Барселона беше вистински центар на внимание поради фактот дека Лионел Меси наводно барал да…