(ВИДЕО) Феноменално забивање на еден дебитант во Евролигата

Станува збор за францускиот џин, Мустафа Фол кој е висок 2 метри и 18 сантиметри а е дебитант во Евролигата играјќи за тимот на Тони Паркер, АСВЕЛ. Мустафа Фол има 28 години, а својата професионална кариера ја има започнато во 2011 година. Освен на почетокот во Поатје, нема никаде играно повеќе од една сезона. Од познатите тимови, настапувал за: Монако, Елан Шалон, Локомотив Кубањ, Сакарија и Турк Телеком. Неговиот тим загуби со тесен резултат на гостувањето во Валенсија, со 65:63, а Фол покрај 14 поени, 3 скокови и 1 асистенција…

(ВИДЕО) Дали сте виделе полошо слободно фрлање во европската кошарка?

Не често, но во сите спортови се случуваат многу лоши грешки. Во прилог можеме да видиме големо промашување од линијата за слободни фрлања во турското национално кошаркарско првенство. Станува збор за играч на Бешикташ, младиот 17 годишен центар, Фуркан Халтали. Тимот на Бешикташ загуби од Бурсаспор со 89:73, а најнесреќниот играч на мечот со само едно изведено слободно фрлање имаше 8 поени и 4 скокови за 15 минути игра.