Баварците го посрамотија Шалке

Баерн Минхен го победи Шалке со неверојатни 8:0 на отворањето на германската Бундес Лига, а Серж Гнабри постигна хет-трик. Силата почнаа да ја демонстрираат уште во 4-та минута, токму со првиот погодок на Гнабри, кој игра фантастичен фудбал од крајот на минатата сезона. Тој во листата на стрелците се запиша уште два пати, на почетокот на второто полувреме во 47-та минута и нешто подоцна во 59-та минута, а два пати на асистенција на новиот играч, Лирој Сане кој вооедно беше и стрелец на седмиот гол за Баерн. Во листата се…

Алкантара: Тука израснав и станав вистински професионалец

Тијаго Алкантара се раздели од Бајерн Минхен по 7 успешни сезони. Тој со клубот освои неверојатни 17 титули и прерасна во вистински играч, откако во 2013 дојде од Барселона како талент кој ветува. Прекрасно живеевме со моето семејство и навистина сум му благодарен на овој неверојатен клуб. Тука израснав и се формирав како професионалец. Се стекнав со големо искуство, времето го поминав во радости со големите успеси.Оваа одлука е само со спортски мотиви. Сакам и ми се потребни нови предизвици. Бајерн секогаш ќе биде мој дом, објави Алкантара на својот…