Карабао Куп: Њукасл 7, Челси 6, Арсенал подобар во дербито со Лестер

Во рамките на англискиот Лига Куп, односно според спонзорот, Карабао, денеска се одиграа 8 натпревари. Вчера на програмата беа 4, утре уште 3, а дополнително треба да се одреди датум за Лејтон Ориент – Тотенхем, дуел кој беше одложен поради недостиг на фудбалери во домашниот тим. Иако на гости и против тим кој се натпреваува во 4-та англиска лига, Њукасл оствари феноменална победа од 0:7 против Моркамб. Стрелци на головите беа: Жоелинтон на два пати, Ласел, Марфи, Хејден по еднаш и на самиот крај со автогол стрелец беше Лавел. Челси…

Седумка на Гудисон, Калверт-Луин со хет-трик

На денешниот прв натпревар од 2. коло во Премиер Лигата, Евертон на својот „Гудисон Парк“ ја наполни мрежата на ВБА со 5 гола, гостите постигнаа 2. Составот на Славен Билиќ во 10-та минута го отвори натпреварот со погодокот на новото засилување Грејди Диангана, кој минатата сезона ја помина на позајмица од тимот на Вест Хем. Подоцна, Калверт-Луин со својот прв гол донесе изедначување на резултатот, за да пред крај на првото полувреме, Хамес Родригез почна да ги исплаќа дадените пари, со прекрасен шут од 16 метри. Веднаш по голот, Киран…

Хаверц: Уште како дете сонував да играм во Челси

Новото засилување на Френк Лампард, младиот и талентиран германец Каи Хаверц, во своето интервју за клубот изјави дека уште како дете сонувал да игра во клуб каков што е Челси. Уште како дете заедно со мојот брат ја гледавме Премиер Лигата и јас се надевав дека некогаш ќе заиграм за овој клуб. Мојата желба се исполни навистина многу рано, јас сум презадоволен. Челси е најдобриот клуб во Англија, во светот, рече Хаверц. Германецот исто така призна дека Лампард го гледал како свој идол. Неговите беспрекорни игри на средината од теренот…

Денеска се игра втората рунда од англискиот Лига Куп

Денеска се играат натпреварите од второто коло во англискиот Лига Куп, кој е воедно и втор официјален Куп во Англија. За многумина ова е непотребно натпреваруње поради фактот што успехот не носи место во европските натпреварувања. Но, за англиските фанови, настап на нивниот омилен клуб во било кое време и место значи тотално уживање. Ќе се одиграат вкупно 25 натпревари во оваа коло, а од директно пласираните екипи во 1/16, ждребот веќе одреди една двојка односно мечот помеѓу Лестер-Арсенал. Останатите кои го чекаат својот противник се Тотенхем (Лејтон Ориент или…

Челси со уште едно засилување?

Според моментално најдобрите спортски новинари во светот, Фабрицио Романо и Џанлука Ди Марцио, Едуард Менди наскоро ќе биде нов голман на ФК Челси. Станува због за 28 годишен голман роден во Франција, но со потекло од Сенегал, каде има 7 репрезентативни настапи. Тој моментално настапува за францускиот Рен, а има играно и во Реимс и вториот тим на Марсеј. Се предвидува дека трансферот е веќе 80% завршен, откако личните услови Менди со Челси ги договорил уште пред неколку денови. Во Челси би бил бек-ап опција за Кепа, со сигурни настапи…