АТП Хамбург: Циципас јури кон својата нова титула

АТП турнирот во Хамбург стигна до полуфиналните двобои, откако вчера се одиграа сите 4 натпревари од 1/4 финалната рунда. Во првиот меч, Андреј Рубљов со 2:0 во сетови (2:6,5:7) го совлада пргавиот шпанец, Роберто Баутиста Агут. Вториот носител на турнирот, гркот Стефанос Циципас се мачеше во првиот сет против Душан Лајовиќ, но успеа ја да оправда улогата на втор носител во Хамбург и победи со 7:6 и 6:2. Францускиот тенисер, Уго Имбер, во три сета беше совладан од Каспер Руд 5:7,6:3 и 6:1. На крајот од денот, Кристијан Гарин –…