Јунајтед со лош старт, Арсенал на два од два

Манчестер Јунајтед разочарувачки загуби со 1:3 на „Олд Трафорд“ од тимот на Кристал Палас, а Арсенал со пресврт дојде до големи 3 бода и победа против Вест Хем. Составот на Оле Гунар Солскјер дојде до негатива уште на почетокот од натпреварот со гол на Андрос Таусенд. Во вториот дел, откако со рака играше најслабиот поединец на мечот, Виктор Линделеф, судијата Мартин Еткинсон досуди на белата точка за гостите. Пеналот на Џордан Ају го одбрани Де Хеа, но беше поништен поради прераното излегување од линијата на голот на шпанецот. Вториот обид…

Седумка на Гудисон, Калверт-Луин со хет-трик

На денешниот прв натпревар од 2. коло во Премиер Лигата, Евертон на својот „Гудисон Парк“ ја наполни мрежата на ВБА со 5 гола, гостите постигнаа 2. Составот на Славен Билиќ во 10-та минута го отвори натпреварот со погодокот на новото засилување Грејди Диангана, кој минатата сезона ја помина на позајмица од тимот на Вест Хем. Подоцна, Калверт-Луин со својот прв гол донесе изедначување на резултатот, за да пред крај на првото полувреме, Хамес Родригез почна да ги исплаќа дадените пари, со прекрасен шут од 16 метри. Веднаш по голот, Киран…