Еурофарм Пелистер 2 и Радовиш ги положија поправните испити

Откако стартуваа со порази во првото коло, екипите на Еурофарм Пелистер 2 и Радовиш, остварија победи во второто коло. Битолскиот втор тим, на домашен терен го совлада Работнички со сигурни 35:23, а Радовиш беше подобар од Голден Арт КЛ7 со 33:29. Тимот на Прилеп првенството го стартуваше со пораз, откако беше слободен во првото коло минатата недела. Тие изгубија на домашен терен од реално посилната екипа на Металург Скопје со 21:28. Вториот состав што беше слободен во првото коло, вчера започна со победа. Струга со 22:20 и голем пресврт во…

Металург поуспешен од Еурофарм Пелистер 2

На отворањето на новата сезона во првата машка ракометна лига, тимот на Металург Скопје забележа победа против вториот тим на Еурофарм Пелистер. Натпреварот заврши со 25:21 за домаќините. Металург ја оправда фаворитската улога на стартот и со солидна победа го започна патот до успехот во втората група Б. Од останатите дуели, Бутел Скопје убедливо го совлада Работнички на негов терен со 23:33, Јуниор КВ дома загуби од Тинекс Пролет Скопје со 20:26, Охрид на гости ја победи екипата на Голден Арт КЛ7, Младост со 27:25 го совлада Тиквеш, а во…