Лејкерс со половина гас до 3:1, Хјустон изгледаше очајно

Тимот на Френк Вогел го доби и третиот натпревар по ред, откако во првиот убедливо изгубија од екипата на Хјустон. Лејкерси беа поуспешни со 110:100, иако на моменти водеа и со 20 разлика. Најголем број на поени 29, постигна Ентони Дејвис и додаде 5 асистенци со 12 скокови. Во “домашната екипа“, Расел Вестбрук беше најдобар со 25 поени, 3 асистенции и 3 скокови. Вреди да се напомене одличната партија на Алекс Карусо од Лејкерс, кој со 16 поени, 2 асистенции и 3 скокови беше можеби и најенергичен на теренот. Тој…