Ролан Гарос: Кои тенисери ќе дебитираат на ГС турнир?

На овогодинешниот Ролан Гарос, деби на Грен Слем турнир ќе запишат 9 тенисери. Некои од нив успешно ги минаа сите квалификациски рунди, а некои пак добија „вајлд карта“, односно влегоа во главниот ждреб без борба. Тенисери со деби настап на ГС турнир и нивните противници во првата рунда: 1. Александар Вукиќ (24, Австралија) квалификант – Педро Мартинез2. Никола Милојевиќ (25, Србија) квалификант – Филип Крајиновиќ 3. Даниел Алтмаe (22, Германија) квалификант – Фелисијано Лопез4. Томаш Махач (19, Чешка) квалификант – Тејлор Фриц5. Стивен Диез (29, Канада) квалификант – Мекинзи МекДоналд6.…