Балканското “буцкасто“ момче го исфрли Клиперс за финале на западот

Фантастичниот Никола Јокиќ уште еднаш покажа дека е вистински кошаркарски талент. Србинот и екипата на Денвер Нагетс го победија Лос Анџелес Клиперс со 4:3 и заминаа во финале на западната конференција, каде ги очекува уште еден Лос Анџелес, но овој пат Лејкерс. Денвер заостануваше 3:1 и сите очекуваа овој дуел да биде решен од страна на Док Риверс, ако не во првата меч-топка тогаш сигурно во вториот обид. Но, тука се прашуваше Никола Јокиќ, одличниот Џамал Мареј и целата екипа на Нагетси кои не се откажаа до самиот крај. Со…