Лејкерс 3, Батлер 2 – продолжена серијата од големото финале

Мајами со 111:108 го победи Лејкерс, во петтиот натпревар од серијата во големото НБА финале па моментално е на 2:3 негатива. Џими Батлер беше надвор од теренот само неверојатни 49 секунди, откако го одигра скоро целиот натпревар со 47:11 минути во игра. Тој постигна 35 поени, а имаше 12 скокови и 11 асистенции со што оствари „трипл-дабл“ учинок. На другата страна, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен на натпреварот со 40 поени и 13 скокови за „дабл-дабл“. Ист учинок создаде и Ентони Дејвис. Четворката на Лејкерс постигна 28 поени и имаше 12…

Немаше кој да застане на патот на Ентони Дејвис, Лејкерс на 2:0

Лос Анџелес Лејкерс беше поуспешна екипа и во вториот натпревар од големото НБА финале против ослабениот Мајами. Од самиот почеток без Горан Драгиќ и Бем Адебајо, но со подобар резултат од првиот дуел: 114:124. Под обрачите доминираше Ентони Дејвис со 32 поени и 14 скокови. ЛеБрон Џејмс натпреварот го заврши со 33 поени, 9 скокови и 9 асистенции па не успеа да оствари ниту „дабл-дабл“ учинок. На другата страна пак, тоа го стори Џими Батлер со 25 поени и 13 скокови. Од голема помош му беше Кели Олиник со 24…

Лејкерси со лесна победа во првиот натпревар (HIGHLIGHTS)

Лос Анџелес Лејкерс ја совладаа екипата на Мајами Хит во првиот натпревар од големото финале со 116:98, па водат со 1:0 во серијата. Ентони Дејвис постигна 34 поени, а на ЛеБрон Џејмс му недостасуваше една асистенција повеќе за „трипл-дабл“ учинок бидејќи имаше 25 поени, 13 скокови и 9 додавања. Лејкерси доминираа на теренот против Мајами. Горан Драгиќ мораше да го напушти натпреварот поради повреда во втората четвртина, додека пак Бем Адебајо од иста причина но во третиот дел. Џими Батлер остана сам и до крајот постигна 23 поени за Мајами.…

Приказната на Денвер заврши, прво НБА финале за Ентони Дејвис

Лос Анџелес Лејкерс се пласираа во НБА финалето, а Џејмс оствари 27-ми „трипл-дабл“ во плејоф натпреварите. Тој го заврши мечот со 38 поени, направи 16 скокови и додаде 10 асистенции. Постана четврти играч кој ќе стигнал до 10 НБА финалиња. На Џејмс му беа потребни само 2 сезони со Лејкерс да стигне до големото финале, откако претходната сезона на „езерџиите“ беше исполнета со огромен број на повредени играчи. Пред тоа, тој играше 8 пати по ред со Мајами и Кливленд. Лејкерси ќе играат против Мајами или Бостон во 32-то финале,…

Денвер се враќа во игра, трипл-даблот на Џејмс без ефект

Денвер Нагетс утрово со почеток во 03:00 часот, го победи тимот на Лос Анџелес Лејкерс со 114:106 (63:53) и ја намали негативата на 2:1, по одиграни три натпревари во серијата. Одличниот Џамал Мари со скоро 44 одиграни минути, постигна 28 поени и додаде 12 асистенци, покрај 8-те скокови. Веднаш зад него беше Џереми Грент со 26 поени, а Никола Јокиќ имаше „дабл-дабл“ учинок со 22 поени и 10 скокови. Кај „езерџиите“, Леброн Џејмс оствари „трипл-дабл“ со 30 поени, 10 скокови и 11 асистенции, но без ефект овој пат. Втор на…

ВИДЕО: Дејвис со 3 поени во последната секунда за победа на ЛАЛ

Лос Анџелес Лејкерс со 105:103 стигна до 2:0 во финалната серија на западна конференција против Денвер Нагетс, откако Ентони Дејвис погоди шут за 3 поени во последната секунда од натпреварот. Дејвис воедно беше и најефикасен играч на мечот со 31 поен, веднаш зад него беше исто така феноменалниот Никола Јокиќ со 30 поени. Лејкерс има предност на полувреме од 10 поени, но во вториот дел Нагетс успешно ја стопи разликата и на само 2 секунди пред крајот имаше водство од еден поен односно 103:102. Се ќе беше поинаку доколку топката…

ФИНАЛЕ НА ЗАПАД: Лејкерс 1 Денвер 0

Првиот натпревар од финалната битка на западната конференција отиде во прилог на Лос Анџелес Лејкерс, со 12 поени разлика, 126:114. Составот на Френк Вогел го доби натпреварот со одличните две четвртини пред крајот на првото и почетокот на второто полувреме. Во овие 24 минути, направија разлика од 16 поени, која беше недостижна за Денвер. Ентони Дејвис оствари „дабл-дабл“ учинок. Тој постигна 37 поени, имаше 10 скокови и додаде 4 асистенции. Одличниот Леброн Џејмс го разигруваше тимот со 12 асистенции, па одличен настап забележаа Поуп со 18 и Хауард со 13…

Бостон оди понатаму, Денвер се уште во игра

Бостон со 92:87 ја доби “мајсторката“ со Торонто, па оди на мегдан против Мајами. Највеќе поени за Селтикси постигна Тејтум 29, додека пак за Репторси најефикасен беше ВанВлит со 20. Во вториот натпревар сношти, Денвер со 111:105 ја совлада фаворизираната екипа на Клиперс, а најкорисни беа Ленард со 36, односно Мареј со 26. Лос Анџелес Клиперс ќе ја имаат втората меч-топка, а Лос Анџелес Лејкерс првата за да го закажат и второто полуфинале во НБА оваа сезона. Бостон и Мајами првиот дуел го играат за 4 дена.

Лејкерс со половина гас до 3:1, Хјустон изгледаше очајно

Тимот на Френк Вогел го доби и третиот натпревар по ред, откако во првиот убедливо изгубија од екипата на Хјустон. Лејкерси беа поуспешни со 110:100, иако на моменти водеа и со 20 разлика. Најголем број на поени 29, постигна Ентони Дејвис и додаде 5 асистенци со 12 скокови. Во “домашната екипа“, Расел Вестбрук беше најдобар со 25 поени, 3 асистенции и 3 скокови. Вреди да се напомене одличната партија на Алекс Карусо од Лејкерс, кој со 16 поени, 2 асистенции и 3 скокови беше можеби и најенергичен на теренот. Тој…