(ВИДЕО) Мурињо со убав гест за македонски спортски новинар

Жозе Мурињо утрово одговараше на прашања на неговата прес конференција, но не се надеваше дека ќе има шанса да вети дека ќе оствари желба на еден македонски спортски новинар. Се работи за Игор Александровиќ, кој пред извесен период останал без својот татко. Тој бил личност која се восхитувала на ликот и делото на Жозе Мурињо. Никогаш немал можност да се запознае со „специјалниот“, па му кажал на синот доколку има шанса, неговата желба да ја исполни во негово име и да постави слика на вечното почивалиште од него и тренерот.…

Осогово постои и во Англија, клубот бил инспириран од нашиот второлигаш

Македонскиот ГФК „Осогово“, кој се натпреварува во источна дивизија од втората фудбалска лига, со својата појава и функционирање бил инспирација за група на луѓе од Англија.  Станува збор за фудбалска екипа, големи ентузијасти од градот Портсмут кој е место со огромна фудбалска традиција поради ФК „Портсмут“ (формиран уште во далечната 1898 година). Групата дошла на идеја да создаде клуб под името ГР (Грасрутс) „Осогово“ што на англиски означува група на луѓе од најосновно ниво а кои функционираат во локална средина. За македонскиот состав слушнале преку социјалните мрежи, па без размислување…

Вардар со минимален пораз се враќа од Брест

РК Вардар 1961 своето патешествие во ракометната Лига на Шампиони, годинава го започна со минимален пораз од 22:24, против екипата на Мешков Брест во Белорусија. До средината на првото полувреме резултатот беше изедначен, но пред крајот на периодот, Мешков Брест се одлепи на 2 разлика и на полувреме замина со предност од 12:10. Во вториот дел, темпото го диктираше нашиот тим и имаше водство 18:20, но не можеа да издржат со таква игра до самиот крај. Мешков го сврте резултатот со сигурни реализации и феномелната игра во одбраната, па со…