Вардар едвај го совлада истоимениот Форино

Фудбалскиот клуб Вардар од Скопје, после изведување на пенали беше подобар од гостиварскиот Вардар Форино, откако натпреварот во регуларниот дел заврши со 2:2. За Вардар, од пенал првин стрелец беше Блажевски во 37-та минута. Во вториот дел, Петковски во 57-та минута го зголеми водството на 0:2. Но, со двата брзи гола на Амир Алиу во 72-ра и 74-та минута, гостиварци обезбедија изведување на удари од 11 метри. Вкупно беа изведени дури 18, а со само 2 промашени пенали, ФК Вардар се пласираше во 1/8 финале од Купот на Македонија за…

Осогово постои и во Англија, клубот бил инспириран од нашиот второлигаш

Македонскиот ГФК „Осогово“, кој се натпреварува во источна дивизија од втората фудбалска лига, со својата појава и функционирање бил инспирација за група на луѓе од Англија.  Станува збор за фудбалска екипа, големи ентузијасти од градот Портсмут кој е место со огромна фудбалска традиција поради ФК „Портсмут“ (формиран уште во далечната 1898 година). Групата дошла на идеја да создаде клуб под името ГР (Грасрутс) „Осогово“ што на англиски означува група на луѓе од најосновно ниво а кои функционираат во локална средина. За македонскиот состав слушнале преку социјалните мрежи, па без размислување…

Одложен е натпреварот на Вардар со Елверум

Натпреварот од 2. коло од ЕХФ лигата на шампиони, помеѓу Вардар 1961 и Елверум што требаше да се одигра на 24. септември 2020 година во Скопје, е одложен. Поради рестрикциите од страна на Норвешка поврзани со патувањето на тимот на Елверум во Скопје, и потоа задолжителното задржување во карантин по враќањето во земјата е причина за одложување на натпреварот, стои во соопштението на РК Вардар 1961. Во писмото од ЕХФ до клубовите се вели дека и претходно целта била да нема долго задржување на екипите во карантин, особено не во…

Пандев со „паненка“ во победата на Џенова

Горан Пандев и на 37 години знае како да изведе „паненка“ во контра напад со директен дуел со голманот на новајлијата Кротоне. Македонскиот ветеран и се уште активен репрезентативец на македонската селекција, постигна преубав погодок кога го зголеми водството на 2:0 за Џенова. Пандев излезе како најбрз и најснаодлив на една топка уфрлена во простор, каде испадна одбраната на Кротоне. Неговиот тим оствари убедлива победа во отворањето на сезоната со 4:1.

2. МФЛ: Тиквеш лидер на исток, Скопје на запад

Девет дуели беа одиграни од 4. коло во Втората македонска фудбал лига. Во последниот натпревар од рундаата, денеска силите ќе ги одмерат тимовите на Лабуништа и Дрита, кои досега немаат запишано победа. Вчера, ФК Скопје на гости против ФК Охрид беше подобар со 0:1, а ФК Тиквеш со 0:3 го совлада тимот на Кит-Го Пехчево со што го зазема водечкото место на исток. КФ Гостивар одигра нерешено на домашен терен против Велешта и остана на втората позиција на запад. Брегалница одигра исто така 1:1 против екипата на Осогово со што…