Лејкерс 3, Батлер 2 – продолжена серијата од големото финале

Мајами со 111:108 го победи Лејкерс, во петтиот натпревар од серијата во големото НБА финале па моментално е на 2:3 негатива. Џими Батлер беше надвор од теренот само неверојатни 49 секунди, откако го одигра скоро целиот натпревар со 47:11 минути во игра. Тој постигна 35 поени, а имаше 12 скокови и 11 асистенции со што оствари „трипл-дабл“ учинок. На другата страна, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен на натпреварот со 40 поени и 13 скокови за „дабл-дабл“. Ист учинок создаде и Ентони Дејвис. Четворката на Лејкерс постигна 28 поени и имаше 12…

Немаше кој да застане на патот на Ентони Дејвис, Лејкерс на 2:0

Лос Анџелес Лејкерс беше поуспешна екипа и во вториот натпревар од големото НБА финале против ослабениот Мајами. Од самиот почеток без Горан Драгиќ и Бем Адебајо, но со подобар резултат од првиот дуел: 114:124. Под обрачите доминираше Ентони Дејвис со 32 поени и 14 скокови. ЛеБрон Џејмс натпреварот го заврши со 33 поени, 9 скокови и 9 асистенции па не успеа да оствари ниту „дабл-дабл“ учинок. На другата страна пак, тоа го стори Џими Батлер со 25 поени и 13 скокови. Од голема помош му беше Кели Олиник со 24…

Лејкерси со лесна победа во првиот натпревар (HIGHLIGHTS)

Лос Анџелес Лејкерс ја совладаа екипата на Мајами Хит во првиот натпревар од големото финале со 116:98, па водат со 1:0 во серијата. Ентони Дејвис постигна 34 поени, а на ЛеБрон Џејмс му недостасуваше една асистенција повеќе за „трипл-дабл“ учинок бидејќи имаше 25 поени, 13 скокови и 9 додавања. Лејкерси доминираа на теренот против Мајами. Горан Драгиќ мораше да го напушти натпреварот поради повреда во втората четвртина, додека пак Бем Адебајо од иста причина но во третиот дел. Џими Батлер остана сам и до крајот постигна 23 поени за Мајами.…

Бостон се враќа во игра, прва победа над Мајами

Бостон Селтикс намали на 2:1 во синоќешниот дуел против Мајами Хит. Натпреварот заврши 106:117, а двајца играчи остварија „дабл-дабл“ учинок. Бостон во првото полувреме создаде висока предност и замина на одмор со +13 поени. Во вториот дел ја одржаа позитивата и се вратија во игра во финалето од источната конференција. Најефикасен на мечот беше Бем Адебајо со 27 поени, и со 16 скокови е еден од двајцата кои имаа „дабл-дабл“.Во Бостон, Џејлен Браун постигна 26 кошеви, а Џејсон Тејтум беше вториот играч со двоен двоцифрен учинок, 25 поени и 14…

Мајами ита кон “големото финале“

Мајами вечерва ја забележа и втората победа во втората средба со Бостон. Со конечни 101:106, Хит е на половина пат до големото финале во НБА лигата. Првото полувреме заврши со +13 за Селтикси, а имаа и највисоки +17 пред крајот на периодот. Тие го одржуваа водството и до средината на 3/4, но, пред почетокот на последната четвртина, „жешките“ на кратка пауза заминаа со високи +7 поени разлика. Најголем временски дел останаа во водство, иако Бостон еднаш имаше +5, но предноста кратко траеше за конечните 106:101 за тимот на Сполстра. Горан…

Адебајо одлучи Мајами да не потклекне

Центарот на Мајами Хит, Бем Адебајо, со одлична блокада врз Џејсон Тејтум, ја обезбеди првата победа на неговиот тим во финалето од источната конференција. На полувреме беше нерешено, но имавме и таков крај. Натпреварот заврши со 106:106 и отиде во продолжение, па по 5 одиграни минути, Мајами славеше со конечни 117:114. Најефикасен во тимот на Сполстра беше словенецот Горан Драгиќ со 29 поени. Одлична партија имаше и младиот Тајлер Хиро, кој овој плеј-оф го игра извонредно, но за влакно не оствари трипл-дабл. Тој постигна 12 поени, имаше 11 скокови и…