Лејкерс 3, Батлер 2 – продолжена серијата од големото финале

Мајами со 111:108 го победи Лејкерс, во петтиот натпревар од серијата во големото НБА финале па моментално е на 2:3 негатива. Џими Батлер беше надвор од теренот само неверојатни 49 секунди, откако го одигра скоро целиот натпревар со 47:11 минути во игра. Тој постигна 35 поени, а имаше 12 скокови и 11 асистенции со што оствари „трипл-дабл“ учинок. На другата страна, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен на натпреварот со 40 поени и 13 скокови за „дабл-дабл“. Ист учинок создаде и Ентони Дејвис. Четворката на Лејкерс постигна 28 поени и имаше 12…

Џејмс и Дејвис – прва меч-топка за Лејкерс

Лос Анџелес Лејкерс со 102:96 беше поуспешен во четвртиот натпревар од финалната серија со Мајами Хит. Сега се на 3:1, а првата меч-топка за „прстенот“ ќе ја имаат за три дена во петтиот натпревар. На крилјата на ЛеБрон Џејмс и Ентони Дејвис, популарните „езерџии“ го скршија отпорот на Мајами, кој вечерва беше посилен со Бем Адебајо, но залудно. Џејмс постигна 28 поени, оствари 12 скокови и додаде 8 асистенции па беше на 2 чекори до „трипл-дабл“ учинок. Дејвис беше 3 минути повеќе во игра, но натпреварот го заврши со 22…

Немаше кој да застане на патот на Ентони Дејвис, Лејкерс на 2:0

Лос Анџелес Лејкерс беше поуспешна екипа и во вториот натпревар од големото НБА финале против ослабениот Мајами. Од самиот почеток без Горан Драгиќ и Бем Адебајо, но со подобар резултат од првиот дуел: 114:124. Под обрачите доминираше Ентони Дејвис со 32 поени и 14 скокови. ЛеБрон Џејмс натпреварот го заврши со 33 поени, 9 скокови и 9 асистенции па не успеа да оствари ниту „дабл-дабл“ учинок. На другата страна пак, тоа го стори Џими Батлер со 25 поени и 13 скокови. Од голема помош му беше Кели Олиник со 24…

Лејкерси со лесна победа во првиот натпревар (HIGHLIGHTS)

Лос Анџелес Лејкерс ја совладаа екипата на Мајами Хит во првиот натпревар од големото финале со 116:98, па водат со 1:0 во серијата. Ентони Дејвис постигна 34 поени, а на ЛеБрон Џејмс му недостасуваше една асистенција повеќе за „трипл-дабл“ учинок бидејќи имаше 25 поени, 13 скокови и 9 додавања. Лејкерси доминираа на теренот против Мајами. Горан Драгиќ мораше да го напушти натпреварот поради повреда во втората четвртина, додека пак Бем Адебајо од иста причина но во третиот дел. Џими Батлер остана сам и до крајот постигна 23 поени за Мајами.…

Приказната на Денвер заврши, прво НБА финале за Ентони Дејвис

Лос Анџелес Лејкерс се пласираа во НБА финалето, а Џејмс оствари 27-ми „трипл-дабл“ во плејоф натпреварите. Тој го заврши мечот со 38 поени, направи 16 скокови и додаде 10 асистенции. Постана четврти играч кој ќе стигнал до 10 НБА финалиња. На Џејмс му беа потребни само 2 сезони со Лејкерс да стигне до големото финале, откако претходната сезона на „езерџиите“ беше исполнета со огромен број на повредени играчи. Пред тоа, тој играше 8 пати по ред со Мајами и Кливленд. Лејкерси ќе играат против Мајами или Бостон во 32-то финале,…

Денвер се враќа во игра, трипл-даблот на Џејмс без ефект

Денвер Нагетс утрово со почеток во 03:00 часот, го победи тимот на Лос Анџелес Лејкерс со 114:106 (63:53) и ја намали негативата на 2:1, по одиграни три натпревари во серијата. Одличниот Џамал Мари со скоро 44 одиграни минути, постигна 28 поени и додаде 12 асистенци, покрај 8-те скокови. Веднаш зад него беше Џереми Грент со 26 поени, а Никола Јокиќ имаше „дабл-дабл“ учинок со 22 поени и 10 скокови. Кај „езерџиите“, Леброн Џејмс оствари „трипл-дабл“ со 30 поени, 10 скокови и 11 асистенции, но без ефект овој пат. Втор на…

ВИДЕО: Дејвис со 3 поени во последната секунда за победа на ЛАЛ

Лос Анџелес Лејкерс со 105:103 стигна до 2:0 во финалната серија на западна конференција против Денвер Нагетс, откако Ентони Дејвис погоди шут за 3 поени во последната секунда од натпреварот. Дејвис воедно беше и најефикасен играч на мечот со 31 поен, веднаш зад него беше исто така феноменалниот Никола Јокиќ со 30 поени. Лејкерс има предност на полувреме од 10 поени, но во вториот дел Нагетс успешно ја стопи разликата и на само 2 секунди пред крајот имаше водство од еден поен односно 103:102. Се ќе беше поинаку доколку топката…

Бостон се враќа во игра, прва победа над Мајами

Бостон Селтикс намали на 2:1 во синоќешниот дуел против Мајами Хит. Натпреварот заврши 106:117, а двајца играчи остварија „дабл-дабл“ учинок. Бостон во првото полувреме создаде висока предност и замина на одмор со +13 поени. Во вториот дел ја одржаа позитивата и се вратија во игра во финалето од источната конференција. Најефикасен на мечот беше Бем Адебајо со 27 поени, и со 16 скокови е еден од двајцата кои имаа „дабл-дабл“.Во Бостон, Џејлен Браун постигна 26 кошеви, а Џејсон Тејтум беше вториот играч со двоен двоцифрен учинок, 25 поени и 14…

ФИНАЛЕ НА ЗАПАД: Лејкерс 1 Денвер 0

Првиот натпревар од финалната битка на западната конференција отиде во прилог на Лос Анџелес Лејкерс, со 12 поени разлика, 126:114. Составот на Френк Вогел го доби натпреварот со одличните две четвртини пред крајот на првото и почетокот на второто полувреме. Во овие 24 минути, направија разлика од 16 поени, која беше недостижна за Денвер. Ентони Дејвис оствари „дабл-дабл“ учинок. Тој постигна 37 поени, имаше 10 скокови и додаде 4 асистенции. Одличниот Леброн Џејмс го разигруваше тимот со 12 асистенции, па одличен настап забележаа Поуп со 18 и Хауард со 13…

Мајами ита кон “големото финале“

Мајами вечерва ја забележа и втората победа во втората средба со Бостон. Со конечни 101:106, Хит е на половина пат до големото финале во НБА лигата. Првото полувреме заврши со +13 за Селтикси, а имаа и највисоки +17 пред крајот на периодот. Тие го одржуваа водството и до средината на 3/4, но, пред почетокот на последната четвртина, „жешките“ на кратка пауза заминаа со високи +7 поени разлика. Најголем временски дел останаа во водство, иако Бостон еднаш имаше +5, но предноста кратко траеше за конечните 106:101 за тимот на Сполстра. Горан…