Наоми Осака со пресврт до титула на УС Опен

Наоми Осака беше подобра во финалниот дуел од Викторија Азаренка, и со вкупни 1:6, 6:3 и 6:3 ја освои титулата на Грен Слем турнирот во Америка. Во првиот сет, доминантна беше Азаренка и со високи 1:6 замина на пауза. Но, во следните два, Осака изгледаше посконцентирано и имаше поголем број на винери отколку грешки. Изгледаше феноменално на теренот и имаше поголема желба од својата противничка да дојде до титулата. За 22 годишната Јапанка, ова е 3 Грен Слем титула, откако претходно во 2018 година го освои за прв пат УС…