ЧЕТВРТИ ДЕН РГ: Надал и Тим рутински, Мартинез со историски резултат

Среда – измина и третиот ден од главниот ждреб на Грен Слем турниот во Париз, легендарниот Ролан Гарос. Денот помина прилично во досадна атмосфера бидејќи скоро сите фаворити ја оправдаа улогата во своите натпревари. Првиот ден од втората рунда започна така што младиот квалификант Себастијан Корда, го победи Џон Изнер со 3:1 во сетови. Можеби за обложувачите ова е изненадување, но младиот американец има одличен турнир позади себе. Тој квалификациите ги заврши без изгубен сет, а во првата рунда со 3:1 го совлада Андрес Сепи, што не е мала работа.…

Надал и Ѓоковиќ се загреваат за финале во Рим

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, првиот и вториот носител на АТП Мастерс турнирот во Рим, и во вториот нивен настап лесно се справија со противниците. Надал во 1/8 финалето беше убедливо подобар од србинот Душан Лајовиќ, дозволувајќи му само 4 освоени гема. Ѓоковиќ пак наиде на мал отпор од страна на својот сонародник, Филип Крајиновиќ, па во првиот сет одигра тај-брејк а во вториот со два брејка и 6:3 се пласираше во 1/4 финалето. Утре на програмата се натпреварите од четвртото коло:Ѓоковиќ – КепферБеретини – Руд Шаповалов – ДимитровШварцман –…

Рафаел Надал си поигра со својот сонародник

По шест ипол месеци пауза, Рафаел Надал фуриозно го отвори својот прв настап на турнирот во Рим. Убедливо го доби својот сонародник, воедно и полуфиналист на УС Опен, Пабло Карењо Буста, два пати по 6:1 Надал имаше мошне низок процент на уфрлени топки на прв сервис, само 49, но освои 15/19 поени на истиот, за разлика од својот противник кој имаше високи 73% ама освоени само 19/41 поени. На вториот сервис пак, Буста беше очаен и имаше само 33%, во споредба со огромните 80% на Надал. Тоа доведе и до…