ПЕТТИ ДЕН РГ: Крај за Шаповалов и Лајовиќ, Ѓоковиќ изгуби само 5 гема

Денеска беше комплетирана втората рунда на Ролан Гарос, па во наредните два дена, пред нас ќе ги имаме сите 16 дуели од трета рунда. Денот започна со изненадување бидејќи во 5 сета, натпреварувањето заврши за младиот, талентиран но многу лабилен тенисер – канаѓанецот Денис Шаповалов. Тој загуби од Роберто Карбаљес Баена во тешка и напорна борба која траеше скоро 5 часа. Шпанецот во третата рунда оди на одличниот Григор Димитров, кој е на 6/0 од првите два натпревари. Во истиот термин, сигурни победи остварија Фучович над Рамос и Монтеиро над…

ТРЕТ ДЕН РГ: Циципас и Рубљов со пресврти, Џонсон освои само два гема

Стефанос Циципас и Андреј Рубљов, до своите победи во првата рунда од Ролан Гарос, стигнаа така што го свртеа резултатот во нивна полза кога беа во негатива од 2:0 во сетови. Искусниот Стив Џонсон пак, освои само неверојатни 2 гема против Карбаљес Баена. Денот започна со сигурни победи на Матео Беретини врз Васек Поспишил и Џорџ Харис против Алексеј Попјурин. Во исто време, победа од 3:1 оствари Кристијан Гарин, но и Марк Полманс, кој како аутсајдер во овој меч го победи Уго Имбер. Нешто подоцна, можеби не треба да се…

ПРВ ДЕН РГ: Вавринка лесно со Мари, а имаше и едно големо изненадување

При крај е првиот ден од ГС турнирот Ролан Гарос кој започна утринава. Во дерби натпреварот помеѓу Вавринка и Мари, швајцарецот лесно славеше против британскиот тенисер и повратник на турнирот по скоро 4 години, со 6:1,6:3 и 6:2. Се случи едно големо изненадување. Борна Чориќ загуби со 1:3 од Норберт Гомбос. Хрватскиот тенисер, по големиот успех на претходниот ГС турнир УС Опен, каде загуби во 1/4 финале, тука во Париз првата рунда ја одигра катастрофално и без волја. Чориќ имаше 46 грешки и само 41% на освоени поени на втор…

Ролан Гарос: Кои тенисери ќе дебитираат на ГС турнир?

На овогодинешниот Ролан Гарос, деби на Грен Слем турнир ќе запишат 9 тенисери. Некои од нив успешно ги минаа сите квалификациски рунди, а некои пак добија „вајлд карта“, односно влегоа во главниот ждреб без борба. Тенисери со деби настап на ГС турнир и нивните противници во првата рунда: 1. Александар Вукиќ (24, Австралија) квалификант – Педро Мартинез2. Никола Милојевиќ (25, Србија) квалификант – Филип Крајиновиќ 3. Даниел Алтмаe (22, Германија) квалификант – Фелисијано Лопез4. Томаш Махач (19, Чешка) квалификант – Тејлор Фриц5. Стивен Диез (29, Канада) квалификант – Мекинзи МекДоналд6.…