Ѓоковиќ на искуство, Руд до историски резултат

Горната половина од ждребот во Рим, го одреди полуфиналниот дуел. За меч во големото финале ќе вкрстат првиот носител, Новак Ѓоковиќ и младиот 34. играч во светот, Каспер Руд. Ѓоковиќ со мали компликации во вториот сет, но на “мускули“ и големо искуство не дозволи изненадување од германецот Кепфер, па со конечни 6:3, 4:6 и 6:3 се пласираше во финалето. Србинот изгледаше нервозно на средината од вториот сет, откако не успеа да го задржи брејкот од самиот старт при 2:1 во неговата корист. Германецот се врати, поведе со 3:4 во моменти…