Суарез во Атлетико, Мората во Јувентус?

Како што објави светски познатиот спортски новинар Фабрицио Романо, Јувентус е во разговори со Атлетико за Алваро Мората а во Мадрид би требало да отиде Луис Суарез. Шпанецот би требало да биде нов позајмен играч во „старата дама“ за 10 милиони со право на откуп за 45 милиони наредната сезона. Доколку ова се овистини, во наредните 2 дена во план е и трансфер на Луис Суарез од Барселона во Јувентус како бесплатен играч. Уругвајскиот напаѓач за 6 години во Барселона освои 13 титули, во 2016 со 40 голови ја освои…

Трета по ред: Реал Мадрид го освои Супер Купот

Реал Мадрид го освои шпанскиот Супер Куп на АЦБ, откако во финалето го победи својот најголем ривал – Барселона. Натпреварот заврши со 72:67, па тимот од Марид во своите витрини го додаде третиот по ред пехар во оваа натпреварување. Составот на Пабло Ласо, натпреварот го отвори со 18:14 во првата четвртина, но на полувреме замина со 1 поен негатива. Во вториот дел, Реал Мадрид изгледаше малку посигурно па со 19:17 ја доби третата четвртина. На почетокот на последниот период, Барселона го презеде водството и имаше највисоки 6 поени разлика. Сепак,…