СЕ СЛУЧИ И ОВА: Натпревар од Ролан Гарос под истрага за местење

Тениски натпревар од првата рунда во женската дубл конкуренција на Ролан Гарос, под истрага поради сомневање за можно местење на резултатот. Се работи за мечот помеѓу Миту/Тиг и Сизикова/Бренгл. Според обложувалниците, голем фаворит во овој дуел бил првиот пар кој е составен од две искусни романски тенисерски. Но, главен фактор во оваа приказна има русинката Јана Сизикова (25 годишна со 652 место во сингл и 89 во дубл). Имено, во вториот сет (првиот очекувано го добле Миту/Тиг со 7:6), при резултат 2:2 и сервис на Сизикова, голем број од букмејкерите…

РОЛАН ГАРОС 1/16: Вавринка и Беретини во аут, Надал и Ѓоковиќ сигурни

Грен Слем турнирот во Париз влезе во втората недела, а вчера и денеска беше комплетирано 1/16 финале. По едно големо изненадување во секој ден, а првите два носители не дозволија никакви изненадувања. ДЕН 1 Петокот започна со добар тренинг за Доминик Тим кој траеше 2 часа и 15 минути. Тој беше подобар од Каспер Руд со 6:4, 6:3 и 6:1. Тој во 1/8 финале игра со младиот французин, Иго Гастон кој со феноменална игра беше првото изненадување во оваа рунда. Гастон со 2:3 во сетови го победи искусниот Вавринка, кој…

ПЕТТИ ДЕН РГ: Крај за Шаповалов и Лајовиќ, Ѓоковиќ изгуби само 5 гема

Денеска беше комплетирана втората рунда на Ролан Гарос, па во наредните два дена, пред нас ќе ги имаме сите 16 дуели од трета рунда. Денот започна со изненадување бидејќи во 5 сета, натпреварувањето заврши за младиот, талентиран но многу лабилен тенисер – канаѓанецот Денис Шаповалов. Тој загуби од Роберто Карбаљес Баена во тешка и напорна борба која траеше скоро 5 часа. Шпанецот во третата рунда оди на одличниот Григор Димитров, кој е на 6/0 од првите два натпревари. Во истиот термин, сигурни победи остварија Фучович над Рамос и Монтеиро над…

ЧЕТВРТИ ДЕН РГ: Надал и Тим рутински, Мартинез со историски резултат

Среда – измина и третиот ден од главниот ждреб на Грен Слем турниот во Париз, легендарниот Ролан Гарос. Денот помина прилично во досадна атмосфера бидејќи скоро сите фаворити ја оправдаа улогата во своите натпревари. Првиот ден од втората рунда започна така што младиот квалификант Себастијан Корда, го победи Џон Изнер со 3:1 во сетови. Можеби за обложувачите ова е изненадување, но младиот американец има одличен турнир позади себе. Тој квалификациите ги заврши без изгубен сет, а во првата рунда со 3:1 го совлада Андрес Сепи, што не е мала работа.…

ТРЕТ ДЕН РГ: Циципас и Рубљов со пресврти, Џонсон освои само два гема

Стефанос Циципас и Андреј Рубљов, до своите победи во првата рунда од Ролан Гарос, стигнаа така што го свртеа резултатот во нивна полза кога беа во негатива од 2:0 во сетови. Искусниот Стив Џонсон пак, освои само неверојатни 2 гема против Карбаљес Баена. Денот започна со сигурни победи на Матео Беретини врз Васек Поспишил и Џорџ Харис против Алексеј Попјурин. Во исто време, победа од 3:1 оствари Кристијан Гарин, но и Марк Полманс, кој како аутсајдер во овој меч го победи Уго Имбер. Нешто подоцна, можеби не треба да се…

ВТОР ДЕН РГ: Испаднаа Крајиновиќ и Оже-Алијасим, маратон на Ѓустино и Муте

Вториот ден на Ролан Гарос е во завршна фаза и во глобала имаме очекувани резултати. Сепак, имаше и некои на кои тениските фанови не се надеваа, што е апсолутно нормално. Денот започна со рутинската победа на еден од главните фаворити за освојување на турнирот во Париз, Доминик Тим. Австриецот со само 10 изгубени гема дојде до лесна победа против Марин Чилиќ. Но, нешто подоцна, по вчерашниот пораз на Борна Чориќ, се случи уште едно големо изненадување – натпреварувањето го заврши младиот канадски талент, Феликс Оже-Алијасим. Тој загуби од јапонецот Јошихито…

ПРВ ДЕН РГ: Вавринка лесно со Мари, а имаше и едно големо изненадување

При крај е првиот ден од ГС турнирот Ролан Гарос кој започна утринава. Во дерби натпреварот помеѓу Вавринка и Мари, швајцарецот лесно славеше против британскиот тенисер и повратник на турнирот по скоро 4 години, со 6:1,6:3 и 6:2. Се случи едно големо изненадување. Борна Чориќ загуби со 1:3 од Норберт Гомбос. Хрватскиот тенисер, по големиот успех на претходниот ГС турнир УС Опен, каде загуби во 1/4 финале, тука во Париз првата рунда ја одигра катастрофално и без волја. Чориќ имаше 46 грешки и само 41% на освоени поени на втор…

Во изменети услови и нов термин, започна големиот Ролан Гарос

Започна Грен Слем турнирот на земјена подлога, големиот Ролан Гарос. Денеска од 11:00 часот, со првите три натпревари, па до 11.10.2020, на програмата ќе бидат интересните дуели од Париз. Новак Ѓоковиќ е носител во горниот дел од ждребот, а на другата страна стои Рафаел Надал. Тие своите први мечеви ги играат утре против Микел Имер, односно Игор Герасимов. Денеска турнирот со своите дуели го отворија домашниот Бенџамин Бонзи против Емил Росувуари, Себастијан Корда против ветеранот Андреас Сепи и младиот Јаник Синер кој својот меч од првата рунда го игра против…

АТП Хамбург: Циципас јури кон својата нова титула

АТП турнирот во Хамбург стигна до полуфиналните двобои, откако вчера се одиграа сите 4 натпревари од 1/4 финалната рунда. Во првиот меч, Андреј Рубљов со 2:0 во сетови (2:6,5:7) го совлада пргавиот шпанец, Роберто Баутиста Агут. Вториот носител на турнирот, гркот Стефанос Циципас се мачеше во првиот сет против Душан Лајовиќ, но успеа ја да оправда улогата на втор носител во Хамбург и победи со 7:6 и 6:2. Францускиот тенисер, Уго Имбер, во три сета беше совладан од Каспер Руд 5:7,6:3 и 6:1. На крајот од денот, Кристијан Гарин –…

Ролан Гарос: Кои тенисери ќе дебитираат на ГС турнир?

На овогодинешниот Ролан Гарос, деби на Грен Слем турнир ќе запишат 9 тенисери. Некои од нив успешно ги минаа сите квалификациски рунди, а некои пак добија „вајлд карта“, односно влегоа во главниот ждреб без борба. Тенисери со деби настап на ГС турнир и нивните противници во првата рунда: 1. Александар Вукиќ (24, Австралија) квалификант – Педро Мартинез2. Никола Милојевиќ (25, Србија) квалификант – Филип Крајиновиќ 3. Даниел Алтмаe (22, Германија) квалификант – Фелисијано Лопез4. Томаш Махач (19, Чешка) квалификант – Тејлор Фриц5. Стивен Диез (29, Канада) квалификант – Мекинзи МекДоналд6.…