ЧЕТВРТИ ДЕН РГ: Надал и Тим рутински, Мартинез со историски резултат

Среда – измина и третиот ден од главниот ждреб на Грен Слем турниот во Париз, легендарниот Ролан Гарос. Денот помина прилично во досадна атмосфера бидејќи скоро сите фаворити ја оправдаа улогата во своите натпревари. Првиот ден од втората рунда започна така што младиот квалификант Себастијан Корда, го победи Џон Изнер со 3:1 во сетови. Можеби за обложувачите ова е изненадување, но младиот американец има одличен турнир позади себе. Тој квалификациите ги заврши без изгубен сет, а во првата рунда со 3:1 го совлада Андрес Сепи, што не е мала работа.…

Доминик Тим го освои УС Опен 2020

Петти пат во историјата, а прв пат надвор од Ролан Гарос, некој да освои титула на Грен Слем по заостаток од 0:2 во сетови. Тоа го стори Доминик Тим, откако Александар Зверев имаше големи 2:0. Австриецот губеше со 6:2 и 6:4, но по третиот 4:6 сет, најави пеколна завршница. Во четвртиот, со само 2 направени грешки, со 3:6 го изедначи сет-количникот. На крајот, во петиот сет, се водеше неверојатна битка па со тај-брејк заминаа на кратка пауза. Тука поуспешен беше Тим, со 8:6 стана овогодинешниот освојувач на УС Опен. Ни…

Зверев со пресврт, Тим го прегази Медведев

Германецот со руско потекло, направи голем пресврт против шпанскиот тенисер па со победа од 3:2 закажа финале против Доминик тим, кој убедливо го доби Медведев. УС Опен е на самиот крај, а вчера бевме сведоци на два извонредни натпревари во машката конкуренција. Првин, Карењо Буста имаше огромна предност од 2:0 во сетови против Александар Зверев, но како што знаеме од минатото, никогаш и ништо не е доволно додека се игра натпреварот. Па така, Зверев смогна сили и го сврте натпреварот во негова полза. Со извонредни 24 ас сервиси и 71…