ТРЕТ ДЕН РГ: Циципас и Рубљов со пресврти, Џонсон освои само два гема

Стефанос Циципас и Андреј Рубљов, до своите победи во првата рунда од Ролан Гарос, стигнаа така што го свртеа резултатот во нивна полза кога беа во негатива од 2:0 во сетови. Искусниот Стив Џонсон пак, освои само неверојатни 2 гема против Карбаљес Баена. Денот започна со сигурни победи на Матео Беретини врз Васек Поспишил и Џорџ Харис против Алексеј Попјурин. Во исто време, победа од 3:1 оствари Кристијан Гарин, но и Марк Полманс, кој како аутсајдер во овој меч го победи Уго Имбер. Нешто подоцна, можеби не треба да се…

ИТАЛИЈА ВО ТРАНС: Нивните млади тенисери газат се пред себе

Јаник Синер – нов приредувач на изненадувања на овогодинешниот АТП Мастерс турнир во Рим, по вчерашната огромна победа на Лоренцо Мусети над Станислас Вавринка. Денеска, младиот италијанец беше скоро па убедливо подобар од третиот носител на турнирот, грчкиот тенисер Стефанос Циципас, со 6:1, 6:7 и 6:3. Со само 19 години, Јаник Синер обезбеди 1/8 финале и го чека подобриот од дуелот Димитров – Нишиока.Во првото коло, тој лесно го совлада контроверзниот Беноа Пер, со 6:2, 6:1 за 64 минути игра. Денеска лесни триумфи забележаа и остантите домашни играчи. Матео Беретини…