Младиот Мусети му одржа лекција на Вавринка

Лоренцо Мусети беше подобар од Станислас Вавринка со 6:0 7:6(2) во првото коло од АТП Мастерс турнирот во Рим. Осумнаесетгодишниот Мусети закажа средба со уште еден искусен тенисер во второто коло, јапанецот Кеи Нишикори. Италијанецот беше повеќе мотивиран и сакаше своето време на турнирот да го искористи на најдобар можен начин. Тоа и го стори, го совлада вистинскиот борец, кој очигледно не беше доволно заинтересиран за овој меч. Во тенисот, тоа се вели како „немал ден“ играчот. Лоренцо Мусети помина 3 квалификациски кола за да дојде до главниот ждреб на…