Седумка на Гудисон, Калверт-Луин со хет-трик

На денешниот прв натпревар од 2. коло во Премиер Лигата, Евертон на својот „Гудисон Парк“ ја наполни мрежата на ВБА со 5 гола, гостите постигнаа 2. Составот на Славен Билиќ во 10-та минута го отвори натпреварот со погодокот на новото засилување Грејди Диангана, кој минатата сезона ја помина на позајмица од тимот на Вест Хем. Подоцна, Калверт-Луин со својот прв гол донесе изедначување на резултатот, за да пред крај на првото полувреме, Хамес Родригез почна да ги исплаќа дадените пари, со прекрасен шут од 16 метри. Веднаш по голот, Киран…

Бранислав Ивановиќ потпиша за ВБА

Новиот премиерлигаш, Вест Бромвич Албион, во своите редови го доведе 36-годишниот дефанзивец, Бранислав Ивановиќ. Ветеранот ќе биде дел од тимот на Славен Билиќ една година, а дојде како слободен играч откако му истече договорот со руски Зенит. Премиер лигата е најдоброто натпреварување во светот. Тука сум пак по скоро 3 години и сум навистина среќен што ќе бидам дел од ВБА, новиот член на ПЛ за оваа сезона, објасни Ивановиќ. Хрватскиот стратег додаде дека ова е одлично засилување за неговиот тим, ќе донесе искуство и стабилност помеѓу играчите. Бранислав Ивановиќ…