Нова “мајсторка“ во НБА, најзаслужен беше Јокиќ

Со 34 поени, 14 скокови и 7 асистенции, Никола Јокиќ заедно со својата екипа обезбеди 7-ми натпревар за влез во “малото“ финале на западната конференција. За него, Мајкл Портер Јр. изјави дека оваа вечер тој бил најдобриот играч во светот. Тимот на Денвер ги совлада Клиперс со 111:98. Екипата на Док Риверс имаше неверојатни 19 поени разлика на почетокот на 3/4, но потоа се случи огромен пресврт, па до крајот темпото беше диктирано од страна на играчи на Денвер. Џамал Мареј и Никола Јокиќ “танцуваа“ по теренот. За скоро 40…