СЕ СЛУЧИ И ОВА: Натпревар од Ролан Гарос под истрага за местење

Тениски натпревар од првата рунда во женската дубл конкуренција на Ролан Гарос, под истрага поради сомневање за можно местење на резултатот. Се работи за мечот помеѓу Миту/Тиг и Сизикова/Бренгл. Според обложувалниците, голем фаворит во овој дуел бил првиот пар кој е составен од две искусни романски тенисерски. Но, главен фактор во оваа приказна има русинката Јана Сизикова (25 годишна со 652 место во сингл и 89 во дубл). Имено, во вториот сет (првиот очекувано го добле Миту/Тиг со 7:6), при резултат 2:2 и сервис на Сизикова, голем број од букмејкерите…

Плишкова предаде, Халеп ја освои титулата (ВИДЕО)

Симона Халеп ја освои титулата во Рим откако во вториот сет Каролина Плишкова поради повреда го предаде дуелот. Романската тенисерка првиот сет го доби убедливо со 6:0, а по завршениот 3 гем во вториот сет, Плишкова соопшти дека не може да продолжи. Чешкиот рекет број 1 во женска конкуренција е ланскиот освојувач на титулата во Рим. Халеп е во низа од 14 победи и 3 освоени титули по ред и одлична форма пред големиот Ролан Гарос кој започнува наредната недела. Во продолжение можете да го видите последниот поен од мечот:

ВТА финале во Рим: Симона Халеп и Каролина Плишкова

Во женското финале на ВТА Мастерс турнирот во Рим, силите ќе ги одмерат Симона Халеп, втор носител, и Каролина Плишкова која е 4. носител. Ова ќе биде вистински дуел на титаните. Двете тенисерки се на иста возраст, поранешни број 1 рекети во светот, но со 5 титули поуспешна е романската. Симона Халеп на патот до финалниот меч беше подобра од Паолини со 2:0, Јастремска со 2:0, Путинцева и предаде при 6:2, 2:0 а во последниот натпревар ја совлада Гарбиње Мугуруза со 2:1 во сетови. Каролина Плишкова ги победи: Стрицова и…

Наоми Осака со пресврт до титула на УС Опен

Наоми Осака беше подобра во финалниот дуел од Викторија Азаренка, и со вкупни 1:6, 6:3 и 6:3 ја освои титулата на Грен Слем турнирот во Америка. Во првиот сет, доминантна беше Азаренка и со високи 1:6 замина на пауза. Но, во следните два, Осака изгледаше посконцентирано и имаше поголем број на винери отколку грешки. Изгледаше феноменално на теренот и имаше поголема желба од својата противничка да дојде до титулата. За 22 годишната Јапанка, ова е 3 Грен Слем титула, откако претходно во 2018 година го освои за прв пат УС…

Азаренка ја сруши изморената Вилијамс, ново финале со Осака

Викторија Азаренка со 2:1 во сетови ја победи Серена Вилијамс и закажа финале со Наоми Осака, која беше подобра од Брејди со 2:1. Фановите на тенисот се надеваат дека овој пат Осака ќе излезе на терен и ќе го одигра мечот, што не беше случај на претходниот турнир во Синсинати каде го предаде финалето на Азаренка. Вилијамс убедливо го доби првиот сет со 6:1, но потоа настапи Азаренка силно со пресврт два пати по 6:3. До вчерашниот дуел, Азаренка немаше добиено меч против Вилијамс, 10:0 во меѓусебни дуели. Но, на…