Доминик Тим го освои УС Опен 2020

Петти пат во историјата, а прв пат надвор од Ролан Гарос, некој да освои титула на Грен Слем по заостаток од 0:2 во сетови. Тоа го стори Доминик Тим, откако Александар Зверев имаше големи 2:0. Австриецот губеше со 6:2 и 6:4, но по третиот 4:6 сет, најави пеколна завршница. Во четвртиот, со само 2 направени грешки, со 3:6 го изедначи сет-количникот. На крајот, во петиот сет, се водеше неверојатна битка па со тај-брејк заминаа на кратка пауза. Тука поуспешен беше Тим, со 8:6 стана овогодинешниот освојувач на УС Опен. Ни…

Зверев со пресврт, Тим го прегази Медведев

Германецот со руско потекло, направи голем пресврт против шпанскиот тенисер па со победа од 3:2 закажа финале против Доминик тим, кој убедливо го доби Медведев. УС Опен е на самиот крај, а вчера бевме сведоци на два извонредни натпревари во машката конкуренција. Првин, Карењо Буста имаше огромна предност од 2:0 во сетови против Александар Зверев, но како што знаеме од минатото, никогаш и ништо не е доволно додека се игра натпреварот. Па така, Зверев смогна сили и го сврте натпреварот во негова полза. Со извонредни 24 ас сервиси и 71…

Медведев без изгубен сет до 1/2 на УС Опен

Последниот Грен Слем во сезоната, а оваа година само втор во годината, стигна до завршната фаза и во двете конкуренции. Даниел Медведев бележи одличен настап на овогодинешниот УС Опен, кој поради пандемијата со Коронавирус се игра во специфични услови, и без изгубен сет стигна до полуфиналниот дуел против Доминик Тим. Тој пак, на патот до овој дуел изгуби само еден единствен сет во петте дуели од хрватот Марин Чилиќ. Вториот пар го сочинуваат Александар Зверев и Пабло Карењо Буста. Седмиот носител на турнирот се очекува да да има тежок меч…