Ѓоковиќ стана вториот играч со 300 недели како број еден!

Србинот го брка рекордот на Федерер од 310 недели како број еден на АТП листата!

Новак Ѓоковиќ денеска стигна до бројката од 300 недели како број 1 играч во светот на АТП листата. Тој стана само вториот тенисер во историјата кој ја достигнал оваа бројка.

Српскиот ас, својата професионална кариера ја започна на 4 јули 2011 година. Моментално е пред Рафаел Надал со 2,180 бодови.

ТОП 5 ТЕНИСЕРИ ВО ИСТОРИЈАТА КАКО БРОЈ 1:

1) Роже Федерер310
2) Новак Ѓоковиќ300
3) Пит Сампрас286
4) Иван Лендл 270
5) Џими Конорс268

Сподели

Можеби ќе ве интересира